Beril.

The subject in question, the creator of the KAFA brand, her highness Beril Ateş emerged into being at the heart of the Anatolian plains in Ankara, where, irrespective of the city’s bureaucratic demeanour she discovered a particular proclivity to appreciate the artistic splendour of her surroundings. Roaming through museums, drawing, and painting starting at an early age Beril’s artistic fixation sided with the concept of people, the source of her greatest inspiration, which shaped the path of her illustrative character.  That the human condition rests upon the duality of simple beauty and unspeakable evil, she insists, establishes the most invigorating arena for creativity, which is probably why she earned a top ten placing at the Poster for Tomorrow competition with her piece ‘Freedom of Expression’. She graduated from Bilkent University Faculty of Graphic Design as a valedictorian and during her senior year her exhibition ‘People’ opened in the Galeri Artists in both Ankara and İstanbul, garnering overwhelmingly positive reviews. Right about then she decided to fly to Barcelona for a workshop on illustrative design and returned home with the idea to initiate her very own brand. In early 2012 KAFA’s two premier exhibitions, based on Beril’s Ottoman drawings, branched out to scarves, where she displayed the notorious Ottoman sultans under a comedic light.   

Beril continues to pro-create: Artistically, that is. Ranging from t-shirts to badges to earrings she even got around to designing a lounge chair for the Ottoman collection and ideas seem to be pouring out of her in recent times. Every now and then she assumes freelance work to propel the budget up a notch and her next endeavour is the Big Apple. The goal is to literally set-up shop in İstanbul upon her return from New York, although given her unforgettable trip to India the previous summer she just might drop everything and go back.   She probably won’t, though. Infected with the Mediterranean attitude to live life to the fullest she’s as sensual as one gets, admiring good food and dancing and what not almost pathologically. All kidding aside she’s the puppeteer behind KAFA ÇİZİMHANE and all one can expect from the woman is anticipate fresher creations.  

Here's a list of what's she's been up to lately:

2012 Printmaking at PARSONS the New School for Design, NEW YORK

2012 Silk Painting WORKSHOP on Islamic Art (The Metropolitan Museum of Art, NEW YORK)

2012 New York here I come!

2012 OSMANLI TOKADI- Personal Exhibition of KAFA çizimhane (Galeri Siyah Beyaz - ANKARA)
2011 the birth of Beril's first brainchild, KAFA ÇİZİMHANE.

2011 Beril's graduation as class valedictorian from Graphic Design / Bilkent University.

2011 PEOPLE- Personal Exhibition (Galeriartist Gallery- ISTANBUL)
2010 PEOPLE- Personal Exhibition (Galeriartist Gallery- ANKARA) 

2010 Summer Course in Creative Illustration: Idea, Concept & Image - Istituto Europeo di Design BARCELONA2010 Graphic Design and llustration-Intern t.AG / zebra design factory
2010 Artistic Book Design WORKSHOP (Bilkent University- ANKARA)
2010 Bookbinding WORKSHOP by Sera Sade (Bilkent University- ANKARA)
2010 IN BETWEEN- Group Exhibition (Siyah Beyaz Gallery- ANKARA)
2010 LOKMA- Workshop with Iranian friends about Persian and Turkish cuisines. LOKMA Group Exhibition (Bilkent University FADA Exhibition Hall- ANKARA)
2009 POSTER FOR TOMORROW-Poster selected in best 10 out of more than 8000 posters. / Group Exhibition (24 different galleries in 24 different countries)
2009 GRA (Sophomore design studio) - Group Exhibition (Gallery: Bilkent University Exhibition Hall-ANKARA)

1992 - 2008 drawing, drawing, and yes, more drawing. 

Beril.

Mevzu bahis KAFA'ların yaratıcısı Beril Ateş, Orta Anadolu’nun nadide incisi Ankara’da dünyaya geldi, Ankara’yla büyüdü. Bu yüzdendir ki ayrı bir aşkı vardır Ankara’ya. Hep çizdi, hep sergi gezdi, her yeri boyadı küçüklükten itibaren. Aklı hep insanlardaydı. Her illüstrasyonunun, her fotoğrafının ilhamını insandan aldı. İnsanları çok sevdi ama bazen de nefret dahi edemeyecek kadar çirkin olduklarını farketti. Belki de insanlar üzerindeki bu gözlemlerinin güzel sonucunu “İfade Özgürlüğü (Freedom of Expression-Poster for Tomorrow)” konulu poster yarışmasında ilk 10’a girerek aldı. Grafik Tasarım son sınıfta “People” adı altında Ankara ve İstanbul’daki Galeri Artist’lerde 2 kişisel sergi açtı. 2011de Bilkent Grafik Tasarım’ı birincilikle bitirdi. Bu arada Barcelona’ya illüstrasyon dersleri almaya gitti ve baktı ki çizimlerini ürünler üzerinde görmekten ayrı bir zevk alıyor, kendi markasını kurmaya karar verdi. Bütün insanlarını sığdırabilsin diye KAFA koydu adını. Tabi biraz da “kafa” olsun diye… Markanın ilk serisi olan “Osmanlı” üzerinden 2012de Siyah Beyaz Galeri (Ankara) ‘de “Osmanlı Tokadı” adı altında fular sergisi açtı ve külhanbeylerini sergiledi. Çizimhane'sinden tasarladığı ürünler giderek artıyor. T-shirt, rozet, küpe bir yana şuan koltuk tasarımı üzerine yoğunlaşmış durumda ve neler çıkacağı konusunda oldukça heyecanlı. Öte yandan da freelance işlerle bütçeye katkıda bulunuyor. Bir sonraki aşama, iş-güç-okul vesveseleri için New York’a göçmek. Umuyor ki orada da üretip, yaratması devam etsin. Dönüşte işler İstanbul’a taşınacak ve daha da büyüyecek. Aslında birkaç ay önce yaptığı Hindistan seyahati yüzünden Hindistan’a bile taşınabilir. Aklı hep orada.

Son zamanlarda yaptıkları:

2012 Printmaking - PARSONS the School of Design, NEW YORK

2012 İran ve Osmanlı sanatı üzerine ipek boyama Çalıştayı - The Metropolitan Museum of Art (NEW YORK)

2012 New York'a uçtu

2012 OSMANLI TOKADI- Kişisel Sergi (Galeri Siyah Beyaz - ANKARA)

2011 yazında KAFA çizimhane doğdu.

2011 Grafik Tasarımdan 1.likle mezun oldu

2011 PEOPLE- Kişisel Sergi (Galeriartist - ISTANBUL)
2010 PEOPLE- Kişisel Sergi (Galeriartist - ANKARA) 

2010 Eğitim - Creative Illustration: Idea, Concept & Image - Istituto Europeo di Design BARCELONA

2010 Grafik tasarım stajı t.AG / zebra design factory

2010 Artistic Book Design WORKSHOP (Bilkent Üniversitesi - ANKARA)
2010 Bookbinding WORKSHOP by Sera Sade (Bilkent Üniversitesi - ANKARA)
2010 IN BETWEEN- Karma Sergi (Galeri Siyah Beyaz - ANKARA)
2010 LOKMA- İran ve Türk Mutfağı üzerine İranlı dostlarımızla yaptığımız çalıştay. LOKMA Karma Sergi (Bilkent Üniversitesi FADA Sergi Salonu - ANKARA)
2009 POSTER FOR TOMORROW- Tasarladığı poster ilk 10da yer aldı. 24 farklı ülkede 24 farklı sergide sergilendi.
2009 GRA (2. sınıf grafik tasarım stüdyosundan) - Karma Sergi (Galeri: Bilkent Üniversitesi FADA Sergi Salonu - ANKARA)

1992-2008 çizdi çizdi çizdi…